RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEKOLAH
KEBANGSAAN TAMAN INDAH
Tarikh :
24/2/2010
Masa :
9.00-10.00 pagi
Kelas :
4 Brilliant.
Bilangan murid : 20 orang.
Umur :
10 tahun.
Mata pelajaran : Bahasa Melayu.
Tema :
Makanan untuk kesihatan.
Tajuk :
Buahan-buahan tempatan dan buah-buahan import.
Hasil pembelajaran :
·
Fokus utama
1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu
perkara yang tersurat dan tersirat.
Aras 1 (iii). Menerangkan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan
·
Fokus sampingan.
8.1
Membina dan menlis
perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai
jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
5.1 Membaca
kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami
perkara
yang
dibaca.
Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan
ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Objektif pembelajaran : Pada akhir
pembelajaran diharapkan murid akan dapat
I.
Menyatakan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan.
II.
Membaca perkataan, frasa dan ayat
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
III.
Menulis perkataan dan ayat berdasarkan topik.
Sistem bahasa :
I.
Tatabahasa – ayat majmuk.
II.
Sebutan dan intonasi- penggunaan ayat biasa dan ayat aktif.
III.
Kosa kata – buah-buahan, import, tempatan.
Pengisian kurikulum :
I.
Ilmu – sains
II.
Nilai- kebersihan fizikal dan mental
III.
Kemahiran bernilai tambah -:
a)
Kemahiran berfikir – menjana idea.
b)
Pembelajaran kontekstual- buah-buahan yang biasa dimakan.
c)
Kecerdasan pelbagai- berkongsi pendapat.
Bahan bantu mengajar :
I.
LCD.
II.
Komputer riba.
III.
Slide.
Pengetahuan sedia ada :
I.
Murid telah didedahkan dengan ayat biasa dan ayat aktif..
II.
Semua murid mempunyai pengetahuan tentang buah-buahan harian yang
dimakan.
Langkah
/masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Induksi set
(8 Minit)
|
-Meneka buah-buahan berdasarkan ayat.
|
Guru menjalankan aktiviti teka siapa
saya tentang buah-buahan.
Guru menyuruh murid meneka buah-buahan
yang terdapat dalam ayat.
|
Teknik :
Permainan bahasa
|
Langkah 1
(15 mint)
|
-Buah-buahan tempatan dan import.
|
-Guru menyuruh murid memahami gambar.
-Guru menyuruh murid menceritakan
tentang gambar A dan gambar B.
-Guru menerangkan tentang gambar kepada
murid.
|
F.U 1.5 (i)
BBM
Gambar buah-buahan.
Nilai murni
Kebijaksanaan.
BBM
Slide tentang gambar.
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Membina ayat berdasarkan perkataan
yang terdapat pada slide.
|
-Guru menyuruh murid melihat gambar
beserta perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh murid membina ayat
berdasarkan perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh beberapa murid membaca
ayat yang telah dibina.
|
F.S 8.1 (i)
Teknik :
Sumbang saran
BBM:
Slide.
|
Langkah 3
(15 minit)
|
-Membaca kuat secara beramai-ramai.
|
-Guru membacakan teks mengenai durian.
-Guru menyuruh murid mengikut guru
membacakan teks.
-Guru berbincang dengan murid tentamg
petikan tersebut.
-Guru menyuruh murid mencari kata kerja
dalam petikan tersebut.
|
F.S.5.1(i)
Teknik
Pandang dan sebut.
BBM
Teks petikan.
|
Penutup
(7 minit)
|
-Kognitif:
Rumusan isi pelajaran
-Sosial :
Rumusan nilai murni
|
-Guru merumuskan tentang pelajaran hari
secara sumbang saran dengan murid.
-Guru memberi latihan pengukuhan tentang
tajuk pada hari ini.
|
Teknik:
-Soal jawab
Sumbang saran.
Nilai :
kebijaksanan
|
No comments:
Post a Comment