Aspek Didik Hibur
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MALAYSIA
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Kelas : Tahun 2 Bestari Masa:10.30 – 11.30 pagi (1 jam)
Tema : Pertanian
Tajuk :
Buah-buahan Tempatan
Standard Kandungan : 4.1 Menyebut dan memahami unsur seni dalam
lagu melalui
nyanyian secara didik hibur.
Standard Pembelajaran : 4.1.1 Menyebut seni kata lagu dengan jelas melalui
nyanyian
secara didik hibur.
Objektif
: Pada akhir pengajaran, murid
dapat:
i.
Menyebut seni kata lagu dengan jelas
melalui nyanyian.
ii.
Menamakan buah-buahan tempatan.
Pengisian Kurikulum : -
Ilmu : Kemahiran Hidup, Matematik
-
Nilai :
Bersyukur, kejujuran
-
ENT :
Kemahiran Berfikir – Menjanakan idea
Kecerdasan pelbagai – interpersonal, verbal
linguistik
- EMK :
Keusahawanan, TMK
Sistem Bahasa : Kosa kata : enak, tempatan, musim
Media : Petikan lagu, lembaran kerja, kad bergambar, LCD, alat
penimbang
ISI PELAJARAN
|
AKTIVITI
|
CATATAN
|
Buah-buahan
- rambutan -cempedak
-
ciku -manggis
-
rambutan -langsat
- langsat
-pulasan
|
Set Induksi (5 minit)
1. Guru berlakon sebagai penjual
buah-buahan.
2. Murid tampil untuk membeli
buah-buahan yang dibawa oleh
guru.
3. Murid diminta menamakan
buah-buahan yang ingin dibeli
oleh
mereka.
|
Buah-buahan tempatan
sebenar/tiruan
Nilai
: Kesyukuran
EMK : keusahawanan
ENT : interpersonal
|
Tajuk lagu:
Buah-buahan tempatan
Lirik lagu
Ciku , manggis dan durian,
kelapa dan juga rambutan,
cempedak dan jambu batu,
belimbing, langsat, pulasan.
Mari kawan mari semua,
makan buahan tempatan.
Ciku, nangka, pisang,mangga,
semua enak dimakan,
mari kawan mari semua,
makan buahan tempatan,
|
Langkah 1 (10 minit)
1. Murid menonton video lagu
tentang buah-buahan tempatan.
.
2. Murid melihat seni kata lagu
yang
dipaparkan pada skrin.
3. Murid menyebut seni kata lagu
dengan
jelas secara kelas
|
Video lagu buah-buahan tempatan
Petikan lagu
Skrin
LCD
|
Seni kata lagu dan muzik
|
Langkah 2 (15 minit)
1. Murid menyanyikan lagu
dengan bimbingan guru.
2. Murid diminta menyanyi
berdasarkan seni kata lagu
dengan
jelas secara kelas,
kumpulan
dan individu.
|
Petikan lagu
Skrin
LCD
Ilmu : Muzik
Nilai
: Kesyukuran
ENT :
verbal linguistik
|
Aktiviti jual beli
Aktiviti jual beli melalui persembahan yang
berbeza
|
Langkah 3 (15 minit)
1. Murid dibahagikan kepada
empat kumpulan.
2. Setiap kumpulan dikehendaki
menjalankan aktiviti jual beli
di
samping menyanyikan lirik lagu
melalui
persembahan yang
berbeza
|
Nilai : kerjasama, kejujuran,kebersihan.
ENT : interpesonal
EMK : kreativiti dan inovasi
Buah-buahan
Kad gambar
|
Nama buah-buahan
|
Langkah 4 (10 minit)
Latihan Pengayaan
1. Murid diminta klik pada gambar
/perkataan yang betul dalam
latihan yang dipaparkan
pada slaid.
Latihan Pemulihan
2. Murid diminta menyatakan jenis
buah-buahan yang terdapat
dalam seni kata lagu
berdasarkan jawapan yang
diberi.
3. Murid diminta melengkapkan
seni
kata lagu “Buah-buahan
Tempatan”
|
ENT–kemahiran berfikir
menjana idea
EMK: TMK
Slaid
Latihan
|
|
Penutup (5 minit)
1. Murid menyanyikan lagu
semula
dengan gerakan bebas.
|
Ilmu: Muzik
Nilai : kesyukuran
|
sy rsa RPH nie plg sesuai n konsep dye btol.. thanks sesangat..bnyk membantu...=)
ReplyDeleteTerima kasih atas Post ini... amat membantu dalam pengajaran saya ^^
ReplyDelete