Tuesday, February 28, 2012

RPH KSSR BM THN 2 ASPEK TATABAHASA

ASPEK TATABAHASA

RPH KSSR BM THN 2 KEMAHIRAN MEMBACA

KEMAHIRAN MEMBACA

RPH KSSR BM THN 2 KEMAHIRAN MENULIS

KEMAHIRAN MENULIS

RPH KSSR BM THN 2 ASPEK SENI BAHASA

ASPEK SENI BAHASA

RPH KSSR BM THN 2 KEM MENDENGAR BERTUTUR

rph mendengar dan bertutur

RPH KSSR BM THN 1 TATABAHASA

RPH KSSR BM THN 2 KEMAHIRAN MENULIS

Rph Kssr Thn 2 Kemahiran Menulis

RPH KSSR BM THN 2 KEMAHIRAN MEMBACA

Rph Kssr Thn 2 Kemahiran Membaca

RPH KSSR BM THN 2 KEMAHIRAN MENDENGAR DAN BERTUTUR

Rph Kssr Thn 2 Kem Mendengar Bertutur

RADIO DALAM TALIAN

Klik pada imej untuk mendengar Era FMKlik pada imej untuk mendengar  Fly FMKlik pada imej untuk mendengar  Hitz FM
Klik pada imej untuk mendengar IKIM FMKlik pada imej untuk mendengar Lite FMKlik pada imej untuk mendengar Sinar FM
Klik pada imej untuk mendengar Suria FMKlik pada imej untuk mendengar THR Gegar   Klik pada imej untuk mendengar TraxxFM

RPH KSSR BM THN 2 ASPEK SENI BAHASA

Rph Kssr Thn 2 Seni Bahasa

DOKUMEN STANDARD KSSR BM THN 2 SJK

DOKUMEN STANDARD KSSR BM THN 2 SK

DOKUMEN STANDARD KSSR BAHASA MALAYSIA THN 2 SK

DOKUMEN STANDARD KSSR BM THN 2 SK

Thursday, February 23, 2012

TATABAHASA

Aspek Asas Penguasaan Tatabahasa Bahasa Melayu

Peringkat 1      :       Mengenal Kata
Peringkat 2      :       Mengenal Frasa
Peringkat 3      :       Mengenal Klausa
Peringkat 4      :       Mengenal ayat

anak, orang, itu, sedang, tidur = kata  
anak orang itu : frasa       
sedang tidur: frasa
anak orang itu sedang tidur: klausa
Anak orang itu sedang tidur: ayat


Subjek
Predikat
KATA
anak
orang
itu
sedang
tidur
FRASA
anak orang itu
sedang tidur
KLAUSA
anak orang itu sedang tidur
AYAT
Anak orang itu sedang tidur.










Kata Adjektif
Kata Tugas


NOTA PEMBINAAN BLOG

Nota Pembinaan Blog

KERJA KURSUS JAWI &SOSIOLINGUISTIK

New Jpt Jawi & Sosio

Tuesday, February 14, 2012

Contoh RPH Tapak Pembelajaran

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN INDAH

Tarikh               : 24/2/2010
Masa                : 9.00-10.00 pagi
Kelas                : 4 Brilliant.
Bilangan murid : 20 orang.
Umur                : 10 tahun.
Mata pelajaran   : Bahasa Melayu.
Tema                : Makanan untuk kesihatan.
Tajuk                : Buahan-buahan tempatan dan buah-buahan import.
Hasil pembelajaran        :
·         Fokus utama
1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.
      Aras 1 (iii). Menerangkan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan
·         Fokus sampingan.
8.1        Membina dan menlis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
5.1        Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara 
      yang dibaca.
Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran diharapkan murid akan dapat
                                                      I.        Menyatakan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan.
                                                     II.        Membaca perkataan, frasa dan ayat  dengan sebutan dan intonasi yang betul.
                                                    III.        Menulis perkataan dan ayat berdasarkan topik.

Sistem bahasa :                       
       I.        Tatabahasa – ayat majmuk.
      II.        Sebutan dan intonasi- penggunaan ayat biasa dan ayat aktif.
     III.        Kosa kata – buah-buahan, import, tempatan.

Pengisian kurikulum :
      I.        Ilmu – sains
     II.        Nilai- kebersihan fizikal dan mental
    III.        Kemahiran bernilai tambah -:
a)     Kemahiran berfikir – menjana idea.
b)    Pembelajaran kontekstual- buah-buahan yang biasa dimakan.
c)     Kecerdasan pelbagai- berkongsi pendapat.

Bahan bantu mengajar :
      I.        LCD.
     II.        Komputer riba.
    III.        Slide.
Pengetahuan sedia ada :
      I.        Murid telah didedahkan dengan ayat biasa dan ayat aktif..
     II.        Semua murid mempunyai pengetahuan tentang buah-buahan harian yang dimakan.

Langkah
/masa
Isi pelajaran
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
Catatan
Induksi set
(8 Minit)

-Meneka buah-buahan berdasarkan ayat.
Guru menjalankan aktiviti teka siapa saya tentang buah-buahan.

Guru menyuruh murid meneka buah-buahan yang terdapat dalam ayat.
Teknik :
Permainan bahasa


Langkah 1
(15 mint)

-Buah-buahan tempatan dan import.

-Guru menyuruh murid memahami gambar.
-Guru menyuruh murid menceritakan tentang gambar A dan gambar B.
-Guru menerangkan tentang gambar kepada murid.
F.U 1.5 (i)
BBM
Gambar buah-buahan.

Nilai murni
Kebijaksanaan.

BBM
Slide tentang gambar.
Langkah 2
(15 minit)

-Membina ayat berdasarkan perkataan yang terdapat pada slide.
-Guru menyuruh murid melihat gambar beserta perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh murid membina ayat berdasarkan perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh beberapa murid membaca ayat yang telah dibina.
F.S 8.1 (i)
Teknik :
Sumbang saran

BBM:
Slide.

Langkah 3
(15 minit)

-Membaca kuat secara beramai-ramai.
-Guru membacakan teks mengenai durian.
-Guru menyuruh murid mengikut guru membacakan teks.
-Guru berbincang dengan murid tentamg petikan tersebut.
-Guru menyuruh murid mencari kata kerja dalam petikan tersebut.
F.S.5.1(i)
Teknik
Pandang dan sebut.

BBM
Teks petikan.
Penutup
(7 minit)

-Kognitif:
Rumusan isi pelajaran

-Sosial :
Rumusan nilai murni
         
-Guru merumuskan tentang pelajaran hari secara sumbang saran dengan murid.
-Guru memberi latihan pengukuhan tentang tajuk pada hari ini.
Teknik:
-Soal jawab
Sumbang saran.
Nilai :
kebijaksanan

BMM3105 Format Mingguan Topik 5


JABATAN PENGAJIAN MELAYU,
IPG Tengku Ampuan  Afzan,
Kuala Lipis, Pahang.
Minggu          : 5
Subjek           : BBM 3105 Pengajaran dan Pembelajaran Bahasa Melayu
  Berbantukan Komputer
Tempat          : Makmal ______, Jabatan Teknologi Pendidikan
Topik            : Membina dan Menggunakan Tapak, Laman Web Pembelajaran dan Pakej Tutorial Pembelajaran dalam Pengajaran dan Pembelajaran Bahasa Melayu
·         Prosedur pembinaan tapak pembelajaran bagi  pengajaran dan pembelajaran    Bahasa Melayu
   Prosedur pembinaan laman web pembelajaran bagi  pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu
·        Membina dan menggunakan tapak pembelajaran dan laman web bahasa Melayu
·         Membina dan menggunakan pakej Tutorial Pembelajaran.

Tarikh            :
Masa              :
Bil.
Perkara
Catatan

1.

Prosedur dan tatacara bagaimana untuk membina tapak dan tutorial pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Melayu.

Secara individu pelajar membina:
·         Tutorial Pembelajaran Bahasa Melayu
·         Tapak Pembelajaran Bahasa Melayu



Tarikh            :
Masa              : 
Bil.
Perkara
Catatan
1.




4
Membangun laman web atau blog pembelajaran bagi pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu.
Secara individu pelajar membina:
-       Laman web atau blog pengajaran dan pembelajaran bahasa Melayu.

Pembentangan individu, hasil pembelajaran topik 4 ialah :
1.
2.



Tandatangan Pelajar                                Tandatangan Pensyarah

 ..............................................                     ...................................................
(                                                        )              (                                                      )