Wednesday, February 29, 2012
Tuesday, February 28, 2012
Monday, February 27, 2012
Thursday, February 23, 2012
TATABAHASA
Aspek Asas Penguasaan Tatabahasa Bahasa
Melayu
Peringkat 1 : Mengenal
Kata
Peringkat 2 : Mengenal
Frasa
Peringkat 3 : Mengenal
Klausa
Peringkat 4 : Mengenal
ayat
anak, orang, itu,
sedang, tidur = kata
anak orang itu : frasa
sedang tidur: frasa
anak orang itu
sedang tidur: klausa
Anak orang itu
sedang tidur: ayat
Subjek
|
Predikat
|
||||
KATA
|
anak
|
orang
|
itu
|
sedang
|
tidur
|
FRASA
|
anak orang itu
|
sedang tidur
|
|||
KLAUSA
|
anak orang itu sedang tidur
|
||||
AYAT
|
Anak orang itu sedang tidur.
|
||||
Kata Adjektif
Kata Tugas
Wednesday, February 22, 2012
Tuesday, February 21, 2012
Monday, February 20, 2012
Sunday, February 19, 2012
Thursday, February 16, 2012
Wednesday, February 15, 2012
Tuesday, February 14, 2012
Contoh RPH Tapak Pembelajaran
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEKOLAH
KEBANGSAAN TAMAN INDAH
Tarikh :
24/2/2010
Masa :
9.00-10.00 pagi
Kelas :
4 Brilliant.
Bilangan murid : 20 orang.
Umur :
10 tahun.
Mata pelajaran : Bahasa Melayu.
Tema :
Makanan untuk kesihatan.
Tajuk :
Buahan-buahan tempatan dan buah-buahan import.
Hasil pembelajaran :
·
Fokus utama
1.5 Memberikan penjelasan tentang sesuatu
perkara yang tersurat dan tersirat.
Aras 1 (iii). Menerangkan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan
·
Fokus sampingan.
8.1
Membina dan menlis
perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
Aras 1 (i) Menulis perkataan dan pelbagai
jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
5.1 Membaca
kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami
perkara
yang
dibaca.
Aras 1 (i) Membaca perkataan, frasa dan
ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Objektif pembelajaran : Pada akhir
pembelajaran diharapkan murid akan dapat
I.
Menyatakan fakta dan mesej yang terdapat dalam bahan.
II.
Membaca perkataan, frasa dan ayat
dengan sebutan dan intonasi yang betul.
III.
Menulis perkataan dan ayat berdasarkan topik.
Sistem bahasa :
I.
Tatabahasa – ayat majmuk.
II.
Sebutan dan intonasi- penggunaan ayat biasa dan ayat aktif.
III.
Kosa kata – buah-buahan, import, tempatan.
Pengisian kurikulum :
I.
Ilmu – sains
II.
Nilai- kebersihan fizikal dan mental
III.
Kemahiran bernilai tambah -:
a)
Kemahiran berfikir – menjana idea.
b)
Pembelajaran kontekstual- buah-buahan yang biasa dimakan.
c)
Kecerdasan pelbagai- berkongsi pendapat.
Bahan bantu mengajar :
I.
LCD.
II.
Komputer riba.
III.
Slide.
Pengetahuan sedia ada :
I.
Murid telah didedahkan dengan ayat biasa dan ayat aktif..
II.
Semua murid mempunyai pengetahuan tentang buah-buahan harian yang
dimakan.
Langkah
/masa
|
Isi pelajaran
|
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran
|
Catatan
|
Induksi set
(8 Minit)
|
-Meneka buah-buahan berdasarkan ayat.
|
Guru menjalankan aktiviti teka siapa
saya tentang buah-buahan.
Guru menyuruh murid meneka buah-buahan
yang terdapat dalam ayat.
|
Teknik :
Permainan bahasa
|
Langkah 1
(15 mint)
|
-Buah-buahan tempatan dan import.
|
-Guru menyuruh murid memahami gambar.
-Guru menyuruh murid menceritakan
tentang gambar A dan gambar B.
-Guru menerangkan tentang gambar kepada
murid.
|
F.U 1.5 (i)
BBM
Gambar buah-buahan.
Nilai murni
Kebijaksanaan.
BBM
Slide tentang gambar.
|
Langkah 2
(15 minit)
|
-Membina ayat berdasarkan perkataan
yang terdapat pada slide.
|
-Guru menyuruh murid melihat gambar
beserta perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh murid membina ayat
berdasarkan perkataan yang terdapat dalam slide.
-Guru menyuruh beberapa murid membaca
ayat yang telah dibina.
|
F.S 8.1 (i)
Teknik :
Sumbang saran
BBM:
Slide.
|
Langkah 3
(15 minit)
|
-Membaca kuat secara beramai-ramai.
|
-Guru membacakan teks mengenai durian.
-Guru menyuruh murid mengikut guru
membacakan teks.
-Guru berbincang dengan murid tentamg
petikan tersebut.
-Guru menyuruh murid mencari kata kerja
dalam petikan tersebut.
|
F.S.5.1(i)
Teknik
Pandang dan sebut.
BBM
Teks petikan.
|
Penutup
(7 minit)
|
-Kognitif:
Rumusan isi pelajaran
-Sosial :
Rumusan nilai murni
|
-Guru merumuskan tentang pelajaran hari
secara sumbang saran dengan murid.
-Guru memberi latihan pengukuhan tentang
tajuk pada hari ini.
|
Teknik:
-Soal jawab
Sumbang saran.
Nilai :
kebijaksanan
|
BMM3105 Format Mingguan Topik 5
JABATAN PENGAJIAN MELAYU,
IPG Tengku Ampuan Afzan,
Kuala Lipis, Pahang.
Minggu : 5
Subjek : BBM 3105 Pengajaran dan
Pembelajaran Bahasa Melayu
Berbantukan Komputer
Tempat : Makmal ______, Jabatan Teknologi Pendidikan
Topik : Membina dan
Menggunakan Tapak, Laman Web Pembelajaran dan Pakej Tutorial Pembelajaran dalam
Pengajaran dan Pembelajaran Bahasa Melayu
·
Prosedur pembinaan tapak pembelajaran bagi pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu
Prosedur pembinaan laman web pembelajaran
bagi pengajaran dan pembelajaran Bahasa
Melayu
· Membina dan menggunakan tapak pembelajaran dan
laman web bahasa Melayu
·
Membina dan menggunakan pakej Tutorial
Pembelajaran.
Tarikh :
Masa :
|
|||
Bil.
|
Perkara
|
Catatan
|
|
1.
|
Prosedur dan tatacara bagaimana untuk membina tapak dan
tutorial pengajaran dan pembelajaran mata pelajaran Bahasa Melayu.
Secara
individu pelajar membina:
·
Tutorial Pembelajaran Bahasa Melayu
·
Tapak Pembelajaran Bahasa Melayu
|
||
Tarikh :
Masa :
|
|||
Bil.
|
Perkara
|
Catatan
|
|
1.
4
|
Membangun laman web atau blog pembelajaran bagi
pengajaran dan pembelajaran Bahasa Melayu.
Secara
individu pelajar membina:
-
Laman web atau
blog pengajaran dan pembelajaran bahasa Melayu.
Pembentangan individu, hasil
pembelajaran topik 4 ialah :
1.
2.
|
||
Tandatangan Pelajar Tandatangan
Pensyarah
.............................................. ...................................................
(
) (
)
|
|||
Subscribe to:
Posts (Atom)